|Behdasht|

بـــهـــــداشــــت دوران بـــلـــوغ

مقدمه

دوران بلوغ به دوران گذرا از مرحله جوانی دلالت می کند در حالی که بلوغ جنسی نماینده ی تغییرات بیولوژیکی است که موجب توانایی تولید مثل می گردد.

مدت کوتاهی پس از تجمع چربی و عریض شدن لگن استخوانی اولین نشانه های بلوغ یعنی جوانه زدن پستان ها و ظاهر شدن موهای زهار آشکار می شود.

به همراه این تغییرات دختران متوجه افزایش رشد سریع در قد خود می گردند.مدتی پس از آن عادت ماهانه یا قاعدگی شروع می شود که مهمترین علامت بلوغ در نزد دختران است.


سن شروع قاعدگی

اولین دوره قاعدگی معمولا در سن 12 سالگی رخ می دهد ولی قاعدگی ممکن است در سن 10 سالگی نیز حادث شود یا تا سن 16 سالگی به تاخیر بیفتد بدون آنکه غیر طبیعی تلقی شود.

عوامل متعددی در این امر دخیل اند که مهمترین آن ها عبارتند از : خصوصیات ارثی، نژاد، وضیعت عمومی و سلامت فرد تغذیه و بزرگی اندام هر دختر.

اگر قاعدگی پیش از 10 سالگی شروع شود<<قاعدگی زود رس>> نام دارد و اگر تا بعد از 16 سالگی به تاخیر افتد <<قاعدگی دیر رس>> یا <<آمنوره اولیه>> نامیده می شود.


تناوب قاعدگی

فاصله بین دو قاعدگی به طور متوسط 28 روز است اما این زمان در اشخاص مختلف متفاوت است و بین 21-35 روز متغیر می باشد حتی در یک فرد نیز ممکن است فاصله یک قاعدگی با قاعدگی بعدی اندکی تفاوت داشته باشد که طبیعی تلقی می شود با این حال دوره های کمتر از 21 روز با بیش از 35 روز غیر طبیعی است و نشانه ی وجود اختلال در تخمک گذاری می باشد.


طول مدت قاعدگی

خون قاعدگی به تدریج و طی 3-7 روز از بدن خارج می شود.مقدار خونریزی در هر بار 30-80 میلی لیتر و به طور متوسط و طبیعی روزانه 3-5 نوار بهداشنی استفاده می شود.


خصوصیات خونریزی

ترشحات قاعدگی شامل خون ترشحات مخاطی ذرات کنده شده از آندومتر می باشد.

رنگ آن معمولا قرمز تیره و بوی مشخص کپک می دهد.

از خصوصیات خون قاعدگی آن است که تحت شرایط طبیعی لخته نمیشود.


شکایات همراه قاعدگی:

 

- بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند. دل پیچه‌های قاعدگی بسیار شایع است. در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده می‌شوند می‌گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل‌پیچه می‌شوند. پزشکان فکر می‌کنند که علت این دل‌پیچه‌ها ماده‌ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی می‌شود. انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود. معمولاً با افزایش سن شدت این دل‌پیچه‌ها کمتر می‌شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند. بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می‌تواند این دل‌پیچه‌ها را از بین برد. قرار دادن یک حولة گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل‌پیچه‌ها کمک کند. داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دورة قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل‌پیچه می‌شود. در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می‌توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

- بعضی از دختران احساس می‌کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده‌اند. ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند. بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند. ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می‌یابد. به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می‌گویند. علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است. افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دورة قاعدگی می‌تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود. به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز می‌شوند. مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده‌اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند. بعضی از داروها نیز می‌توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می‌شود.

- بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور‌ة قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می‌شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است. این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند.


 

قاعدگی دردناک یا دیسمنوره

 یکی از شایع ترین مشکلات در حیطه بیماری های زنان است و در حدود ۵۰% از زنانی که دارای دوره های قاعدگی هستند، دیده می شود.

۱% زنان در سنین باروری به علت دیسمنوره های شدید به مدت ۱ تا ۳ روز در ماه از انجام فعالیتهای روزانه باز می مانند. 

انواع دیسمنوره

۱.دیسمنوره اولیه: به قاعدگی دردناک در غیاب بیماریهای واضح لگنی اطلاق می شود و ۷۵% از دردهای قاعدگی را شامل می شود.

۲. دیسمنوره ثانویه: عبارت است از قاعدگی دردناک ناشی از بیماریهای لگنی زمینه ای مانند: آندومتریوز، بیماری التهابی لگن، آدنومیوز و … که ۲۵% از دردهای قاعدگی را شامل می شود. 

دیسمنوره اولیه

به علت افزایش پروستاگلاندین های آندومتر است که باعث بروز انقباض در عضلات صاف و بروز دردهای کولیکی شبیه دردهای زایمانی می شود.

بسیاری از عوامل بر انقباضات رحمی ناشی از پروستاگلاندین ها تاثیر می گذارند به عنوان مثال ورزش شدید اغلب سبب تشدید و مصرف کافئین سبب تخفیف علایم دیسمنوره در زنان می شود. 

علائم دیسمنوره اولیه

۱. درد شکمی از چند ساعت قبل از عادت شروع و بین ۱۲ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

۲. تهوع و استفراغ

۳.سر درد و احساس خستگی

دیسمنوره اولیه با گذشت عمر کمتر درد ناک می ماند، یک حاملگی منجر به تولد باعث کاهش نشانه ها می شود و پس از ۱ سال از مصرف قرص خوراکی جلوگیری از بارداری اکثر بیماران کاهش علایم را تجربه می کنند حتی اگر مصرف قرص را قطع نمایند. 

درمان دیسمنوره اولیه

۱.استفاده از مسکن های ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم یا مفنامیک اسید. این داوها در ۸۰% موارد برای درمان دیسمنوره اولیه موثرند ولی باید درست قبل یا در زمان شروع قاعدگی مصرف انها شروع شود.

۲. داروهای ضد باردرای خوراکی(LDوHD): مناسب برای خانم هایی است که می خواهند پیشگیری از بارداری نیز انجام دهند. اگر درمان با این دارو پس از ۳ تا ۶ ماه باعث کاهش قابل توجه دیسمنوره نشد باید از لحاظ دیسمنوره ثانویه مورد بررسی قرار گیرد.

۳.استفاده از داروهای ضد درد مخدر: در موارد بسیار شدید به مدت ۲ تا ۳ روز در ماه و همراه سایر درمانها از داروهای ضد درد مخدر مانند ترکیبات کدئین استفاده می کنند.

۴. طب سوزنی

۵. قطع عصب رحمی: اگر به هیچ درمانی پاسخ ندهد و اگر بیمار تمایل به بچه دار شدن دارد در موارد نادر استفاده می شود.

۶. برداشتن رحم: اگر خانمی تمایل به بچه دار شدن ندارد و به هیچ درمانی پاسخ نمی دهد از این درمان استفاده می شود.

*دیسمنوره اولیه بطور شایعی با اختلالات و استرس های روانی در ارتباط است بنابراین در برخی موارد بررسی و درمان مسائل روانی مفید خواهد بود. 

درمان غیر داروئی دیسمنوره اولیه

۱. استراحت

۲. استفاده از حوله گرم روی قسمت پایین شکم و پشت

۳. تغییر سبک زندگی ( ورزش منظم، قطع سیگار، کاهش مصرف الکل و کافئین، کاهش وزن) 

دیسمنوره ثانویه

به علت وجود یک مسئله پاتولوژیک در لگن است. 

علائم دیسمنوره ثانویه

۱. شروع ان نسبت به دیسمنوره اولیه در سنین بالاتری است (اغلب بعد از ۲۰ سالگی )

۲. معمولا درد از ۱ تا ۲ هفته قبل از عادت ماهیانه شروع شده و تا چند روز بعد از قطع خونریزی ادامه می یابد.

۳. با گذشت زمان شدت آن بیشتر می شود.

۴. اغلب بیماران از دردهای لگنی در غیر از زمان خونریزی های قاعدگی شکایت دارند.

۵. به درمان با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و یا قرص های خوراکی پیشگیری از باردرای پاسخ مناسب نمی دهد.

درمان دیسمنوره ثانویه توسط متخصص زنان و زایمان و با برطرف کردن عامل ایجاد آن انجام می شود.


یائسگی چیست؟

یائسگی یكی از مراحل طبیعی زندگی زنان است كه معمولاً در حدود سن ۴۸ تا ۵۵ ســـالگی شروع می شود . ابتدا عادت ماهیانه نامرتب شده و سپس به طور كامل قطع می شود.


بهداشت دوران قاعدگی

در این دوران رعایت بهداشت فردی بی نهایت مهم است زیرا در سلامت زن تاثیربسزایی دارد.

خون به مرور زمان متعفن می شو،لذا رعایت نظافت و استحمام و تعویض نوار بهداشتی ضروری است.

شستشوی بدن(دوش گرفتن)در دوران قاعدگی امری است لازم و بر خلاف اعتقاد عوام که حمام کردن و شستشو در این دوران را خطرناک می دانند نه تنها ضرری ندارد بلکه برای از بین بردن آلودگی بسیار موثر است باید توجه داشت که در این ایام استفاده از وان حمام صحیح نیست.

هیچ نوع رژیم غذایی خاصی در این دوران توصیه نمی شود جز اینکه مانند همیشه مواد غذایی باید دارای کافی مقدار پروتئین،مواد قندی،چربی،املاح معدنی و ویتامین ها باشد.

در این دوران استراحت مطلق ضروری نیست و فرد می تواند به فعالیت های روزانه و اجتماعی خود ادامه دهد و حتی به ورزش های سبک بپردازد.

در صورت وجود بوی غیر عادی یا ترشحات غیر معمول فرد باید توسط پزشک معاینه شود تا وجود یا عدم وجود عفونت مشخص گردد.

 

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ساعت 22:41  توسط S.A  |